Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči

S Jánom Brezinom v decembri v knižnici


ÚvodArchív noviniek

Štvrtkové príjemné popoludnie 9. decembra sme strávili s čitateľmi v zasadačke knižnice nielen vďaka blížiacim sa vianočným sviatkom a svietiacemu vianočnému stromčeku, ale aj vďaka návšteve spisovateľa Jána Brezinu. Autor do Levoče pricestoval zo svojho rodiska z Martina aby nám predstavil svoju knihu Spievanie dospievanie, ktorú SKN vydala vo zvukovej forme na CD.  

Spisovateľ Ján Brezina sa narodil v r. 1956. Hoci je pôvodným povolaním manažér – ekonóm, písaniu sa venoval od mladosti. V sedemdesiatych rokoch minulého storočia napísal zbierku poviedok Spievanie dospievanie, vojenskú prózu Erotika v zelenom. Širšej verejnosti však ostali, podobne ako ich autor, viac – menej neznáme. Talentovaný autor v poviedkach pravdivo vykresľuje vtedajšiu dobu. Nepodvolil sa však odporúčaným redaktorským zásahom, ktoré by znamenali zásadnú zmenu jeho rukopisu. Jeho poviedky boli publikované až od r. 1989 v časopisoch Dotyky, Nové slovo, Slovenské pohľady. Hoci získal niekoľko ocenení v literárnych súťažiach, knižne mu poviedky vyšli až v r. 2001 pod názvom Spievanie dospievanie. Kniha sa skladá z troch ucelených častí. V poviedkach prvej časti opisuje študentský život hlavného protagonistu Jana, jeho citové vzplanutie, návraty na vidiek, vzťah k starým rodičom. Novela Nástup na nástup s podtitulom Zelená pakáreň vovádza čitateľa do vojenského prostredia v období tzv. reálneho socializmu. V poslednej časti Dospievanie, ktorú autor napísal po nežnej revolúcii  – hlavný protagonista Jano je už otcom rodiny, začína sa novembrom 1989. Jano sa nedokáže zmieriť s nezmyslami, ktoré produkujú mocenské systémy, namyslení byrokrati. Kniha Spievanie dospievanie je vlastne generačnou výpoveďou. Zachytáva obdobie konca socializmu a prvé roky fungovania spoločnosti po návrate k demokracii.

25 prítomných, predovšetkým mladých účastníkov, si vypočulo niekoľko ukážok z knihy v podaní autora a svoje sympatie k prečítaným textom vyjadrili výdatnými potleskami. 

Autorove zaujímavé rozprávanie a čítanie, žiaľ, ukončil blížiaci sa večer v podobe rozliehajúcej sa tmy za oknami. Ešte raz ďakujeme pánovi Brezinovi za príjemné strávené decembrové popoludnie. 
Daniela Bonková [» na začiatok stránky]
[» tlač stránky]
© 2006 Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. [Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET systems.]
Posledná aktualizácia: 1. 3. 2006. [Webmaster: webmaster@skn.sk] [Informácie o prístupnosti].