Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči

O poézii, literatúre a Jožovi Urbanovi so Zuzanou Kuglerovou a Ondrejom Kalamárom v Levoči


ÚvodArchív noviniek

So Zuzanou KuglerovouHoci sme sa stretli v priestoroch našej knižnice netradične, nie vo štvrtok, ale v utorok 17. januára popoludní  a postrádali sme účasť frekventantov Rehabilitačného strediska pre zrakovo postihnutých v Levoči, stretnutie sa vydarilo. Potešilo asi tridsať prítomných účastníkov -  dospelých a mládež zo Strednej odbornej školy pre žiakov so zrakovým postihnutím v Levoči. Hlavnú zásluhu na príťažlivosti a príjemnej atmosfére nášho stretnutia mali spisovateľka Zuzana Kuglerová a básnik a aforista Ondrej Kalamár. Na pozvanie k zrakovo hendikepovaným čitateľom na minuloročnej bibliotéke reagovali s nadšením a svoj sľub hneď v januári splnili návštevou Levoče. Produktívnej autorke Zuzane Kuglerovej vychádza každý rok niekoľko titulov a nebráni sa akémukoľvek žánru. Vďaka vplyvu svojej mamy, ktorá bola učiteľkou dejepisu sa vo veľkej miere venuje historickým románom, povestiam a legendám. Jej „miláčikom“ je však poézia. Poetický bol aj začiatok nášho stretnutia. Vypočuli sme si totiž niekoľko básní v podaní autorov z ich básnických zbierok – Zuzana Kuglerová Hraj sa so mnou, Ondrej Kalamár Vstup na vlastné bezpečie a niekoľko básní na vyzvanie pridal aj ich dlhoročný priateľ, náš kolega básnik Ján Petrík. 

Literatúra sprevádzala Zuzanu Kuglerovú od malička, debutovala ako študentka zbierkami básní Madona v hmlách a Opakovaný záber. Jej rozprávkové príbehy Slnečný lúč Svetláčik, Let snehovej kráľovnej, Rozprávky z blogu a iné uchvacujú deti doteraz. Zaspomínala na svoj prvý historický román Beda porazeným z r. 1996, z ktorého sa za šesť týždňov predalo šesťtisíc výtlačkov a v odborných kruhoch ju  označili za „slovenského Sienkiewicza“. Lásku k histórii jej vštepila mama, učiteľka dejepisu na strednej škole. Vďaka rozprávačskému talentu autorky, mnohým historickým súvislostiam, ale aj ľúbostným zápletkám si u čitateľov získali obľubu aj jej ďalšie historické romány: trilógia Rytier a zbrojnoš, zachytávajúca obdobie vojen medzi  Osmanskou ríšou a Rakúskom-Uhorskom, romány Čarodejnica z Petrovíc o poslednom bosoráckom procese na severe Slovenska,  Dcéra riečnej panny, zachytávajúci predhistorické obdobie Keltov na Slovensku, či exkurzia do histórie starovekého Egypta v románe Zlatá reťaz Boha Sobeka. Je autorkou zbierok povestí Turkova stupaj, Kliatba kožušníkovej vdovy a iných. Jej Veľká kniha slovenských povestí z r. 2016 bola nominovaná na ocenenie v talianskej Bologni. Väčšinu kníh Zuzany Kuglerovej ponúka naša knižnica spracovanú vo zvukovej podobe prípadne v Braillovom písme.     

Ondrej Kalamár rozosmial prítomných svojimi aforizmami. Zbierku jeho aforizmov, bonmotov a vtipných postrehov Vypadnuté z O.K. si môžete zapožičať v SKN v Braillovom písme. K 15. výročiu tragického skonu svojho blízkeho priateľa - básnika a textára Jozefa Urbana napísal jeho biografiu Pivo u Chárona s Jožom Urbanom a v minulom roku vyšla jeho zásluhou zbierka jeho najlepších básní a textov pod názvom Život je frajer, ale ja som väčší. Dozvedeli sme sa okrem iného, ako vznikol text legendárnej piesne Voda, čo ma drží nad vodou. 

Ešte raz našim hosťom ďakujeme a do ďalších dní prajeme veľa osobných a pracovných úspechov.

Daniela Bonková

Ďalšie fotografie:

[» na začiatok stránky]
[» tlač stránky]
© 2006 Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. [Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET systems.]
Posledná aktualizácia: 1. 3. 2006. [Webmaster: webmaster@skn.sk] [Informácie o prístupnosti].